Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 4319 din data: 08-10-2013 pusa de Jorza Edita : ·
Buna ziua,
Ma bucur ca in sfarsit s-a adoptat o lege in legatura cu problema cainilor fara stapan, pentru ca este una care m-a deranjat de foarte multa vreme. As dori sa va intreb daca aveti un program de strangere a acestora in cartierul Alfa, deoarece pana acum nu s-a intamplat acest lucru. Sunt caini pe toate strazile, intinsi pe strazi,alearga dupa masini si biciclisti si latra din rasputeri zi si noapte, iar cand vrei sa intri in Carrefour uneori nu poti tot din cauza lor.Am incercat sa contactez telefonic Adapostul de pe str. Bodrogului, dar nu raspunde nimeni la telefoane, nici la numarul de fix, nici la mobile.
Va multumesc .
Intrebarea nr. 4318 din data: 08-10-2013 pusa de Rus Andreea : · Buna ziua,am avea si noi o problema,in zona aradul nou,la gara mica mai exact avem o haita de cain de care nu se poate dormi,eu seara vin de la servici si imi este frica sa intru in bloc de caini respectivi,va rog mult de tot sa luati masuri
Intrebarea nr. 4307 din data: 10-09-2013 pusa de Bogdan Ivascu : · Exista o haita de caini maidanezi vis-a-vis de terasa hotelului Parc, cum treci malul. Ziua dorm in iarba inalta de langa Mures iar seara pot fi vazuti pe faleza. Sunt vreo 6-7 iar cateodata sunt agresivi
Cand ar putea fi ridicati de acolo? Sunt foarte aproape de Parcul Copiilor
Intrebarea nr. 4304 din data: 05-09-2013 pusa de Olariu Otilia : · Buna ziua,
In cartierul in care locuiesc (Parneava), sunt maidanezi care, in fiecare noapte fac o galagie de nedescris.Am ajuns sa ne fie teama sa mergem pe strada din cauza lor. Sunt 2 grupuri de maidanezi care isi fac veacul pe str.Grivitei si str.Capitan Ignat. Pana acum era cate un caine ratacit, dar de ceva vreme, zi si noapte sunt in cartier si sar la trecatori.Va rugam sa faceti ceva cu acesti caini!
Intrebarea nr. 4296 din data: 20-08-2013 pusa de Muresan A : · Buna ziua,
As dori sa ma informati daca anul acesta s-a organizat sau se va mai organiza programul de colectare a deseurilor electronice. Pana pe Campul linistii la Remat e departe si cu taxiul va costa destul.
Astept raspunsul dvs cat mai urgent intrucat nu am unde depozita deseul si vecinii nu accepta in scara blocului.
Multumesc
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4319 din data: 08-10-2013 pusa de Jorza Edita : ·
Buna ziua,
Ma bucur ca in sfarsit s-a adoptat o lege in legatura cu problema cainilor fara stapan, pentru ca este una care m-a deranjat de foarte multa vreme. As dori sa va intreb daca aveti un program de strangere a acestora in cartierul Alfa, deoarece pana acum nu s-a intamplat acest lucru. Sunt caini pe toate strazile, intinsi pe strazi,alearga dupa masini si biciclisti si latra din rasputeri zi si noapte, iar cand vrei sa intri in Carrefour uneori nu poti tot din cauza lor.Am incercat sa contactez telefonic Adapostul de pe str. Bodrogului, dar nu raspunde nimeni la telefoane, nici la numarul de fix, nici la mobile.
Va multumesc .
|
Raspuns din data de 14-01-2014 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va informam ca am solicitat operatorului specializat sa intervina pentru prinderea si adapostirea cainilor fara stapan, in perimetrul sesizat, respectiv cartierul Alfa, magazin Carrefoour, conform prevederilor contractului de servicii, cu respectarea legislatiei in vigoare. Am fost informati de catre operatorul specializat, de faptul ca au fost capturati in zona trei caini fara stapan, operatiune care se va desfasura in continuare conform programului stabilit de operator.
Solicitarea de prindere si adapostire a cainilor fara stapan se poate adresa direct la adapostul operatorului autorizat, SC Gospodarirea Comunala Arad SA, la numarul de telefon 0257/214211.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4318 din data: 08-10-2013 pusa de Rus Andreea : · Buna ziua,am avea si noi o problema,in zona aradul nou,la gara mica mai exact avem o haita de cain de care nu se poate dormi,eu seara vin de la servici si imi este frica sa intru in bloc de caini respectivi,va rog mult de tot sa luati masuri
|
Raspuns din data de 28-10-2013 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In data de 21.10.2013 am solicitat operatorului specializat sa intervina in zona indicata, respectiv zona Garii din cartierul Aradul Nou, pentru prinderea si adapostirea cainilor fara stapan, conform prevederilor contractului de servicii, cu respectarea legislatiei in vigoare.
La data de 23.10.2013 am fost informati ca operatoul specializat, de faptul ca au fost capturati din zona 6 caini fara stapan, operatiune care se va desfasura in continuare conform programului stabilit de operator.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4307 din data: 10-09-2013 pusa de Bogdan Ivascu : · Exista o haita de caini maidanezi vis-a-vis de terasa hotelului Parc, cum treci malul. Ziua dorm in iarba inalta de langa Mures iar seara pot fi vazuti pe faleza. Sunt vreo 6-7 iar cateodata sunt agresivi
Cand ar putea fi ridicati de acolo? Sunt foarte aproape de Parcul Copiilor
|
Raspuns din data de 07-10-2013 : Stimate domn,
Urmare sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In data de 16.09.2013 am solicitat operatorului specializat sa intervina in zona indicata, pentru prinderea si adapostirea cainilor fara stapan, conform prevederilor contractului de servicii, cu respectarea legislatiei in vigoare.
In data de 19.09.2013 am fost informati de catre operatorul specializat, de faptul ca au fost capturati din zona doi caini fara stapan, operatiune care se va desfasura in continuare conform programului stabilit de operator.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4304 din data: 05-09-2013 pusa de Olariu Otilia : · Buna ziua,
In cartierul in care locuiesc (Parneava), sunt maidanezi care, in fiecare noapte fac o galagie de nedescris.Am ajuns sa ne fie teama sa mergem pe strada din cauza lor. Sunt 2 grupuri de maidanezi care isi fac veacul pe str.Grivitei si str.Capitan Ignat. Pana acum era cate un caine ratacit, dar de ceva vreme, zi si noapte sunt in cartier si sar la trecatori.Va rugam sa faceti ceva cu acesti caini!
|
Raspuns din data de 18-10-2013 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In data de 06.09.2013, serviciul de specialitate din cadrul Primariei Municipiului Arad a solicitat operatorului specializat sa intervina in zona indicata, pentru prinderea si adapostirea cainilor fara stapan, conform prevederilor contractului de servicii, cu respectarea legislatiei in vigoare.
In data de 09.09. 2013, am fost informati de catre operatorul specializat, de faptul ca au fost capturati din zona, trei caini fara stapan.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4296 din data: 20-08-2013 pusa de Muresan A : · Buna ziua,
As dori sa ma informati daca anul acesta s-a organizat sau se va mai organiza programul de colectare a deseurilor electronice. Pana pe Campul linistii la Remat e departe si cu taxiul va costa destul.
Astept raspunsul dvs cat mai urgent intrucat nu am unde depozita deseul si vecinii nu accepta in scara blocului.
Multumesc
|
Raspuns din data de 21-08-2013 : Stimate domn/stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va aducem la cunostinta faptul ca, in conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 27/2002 privind activitatea de solutionare a petitiilor, petitiile anonime ori cele care nu contin datele de identificare ale petitionarului se claseaza. Va rugam sa reveniti cu numele dumneavoastra complet pentru a putea comunica petitia dumneavoastra compartimentului de specialitate din cadrul Primariei Municipiului Arad, spre o competenta solutionare.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|